На Рівненщині запрацюють інклюзивно-ресурсні центри

11.04.2018

Голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко підписав меморандуми із головами райдержадміністрацій, міст та ОТГ про розвиток інклюзивної освіти та створення мережі інклюзивно-ресурсних центрів в області.

Нагадуємо, що 9 листопада минулого року, під час візиту на Рівненщину, Марина Порошенко підписала меморандум про співпрацю з головою Рівненської ОДА, в якому йдеться, що область долучиться до проекту Благодійного фонду Порошенка «Інклюзивна освіта − рівень свідомості нації».

Такі центри створюється по всій Україні з метою забезпечення прав дітей з особливими освітніми потребами від 2 до 18 років для здобуття освіти.

«Держава приділяє особливу увагу дітям з особливими освітніми потребами. Сьогодні ми закладаємо основу для успішної реалізації ще однієї реформи − інклюзивної освіти. Без сумніву інклюзивно-ресурсний центр − це важливий крок у створенні сучасної європейської системи надання корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами. Такі установи мають запрацювати до 2019 року у районах, містах та об’єднаних територіальних громадах Рівненщини», − зауважив голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко.

У Рівненській області впродовж двох років заплановано відкриття 35 інклюзивно-ресурсних центрів.

На сьогодні рішення про створення інклюзивно-ресурсних центрів прийняли вже Березнівська та Сарненська районні ради.

Основні завдання інклюзивно-ресурсних центрів − проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання системного кваліфікованого супроводження, консультаційна робота з батьками, методична допомога педагогічним працівникам дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів з питань організації інклюзивного навчання.

Центри будуть розташовані з розрахунку один центр не більше, ніж на 7 тисяч дітей, які проживають на території об’єднаної територіальної громади (району). А у міській місцевості не більше ніж на 12 тисяч дітей. В ІРЦ передбачені кімнати для індивідуальної роботи логопедів, практичного психолога, ресурсна кімната тощо.

До відома, на Рівненщині у 2017-2018 навчальному році інклюзивне навчання організовано у 172 школах, діє 314 інклюзивних класів, в яких навчається 398 дітей з особливими освітніми потребами. Спеціальні класи функціонують на базі 5 шкіл, діє 9 класів, в яких навчається 60 учнів. За три роки кількість учнів, охоплених інклюзивним навчанням збільшилася на 314 осіб: з 84 учнів у 2014-2015 роках до 398 – у 2017-2018 роках. Для учнів та дітей в умовах інклюзивного навчання організовано корекційну роботу відповідними спеціалістами. Для супроводу дітей введено 278 посад асистента вчителя, що на 234 посади більше, ніж у 2014-2015 навчальному році. Інклюзивне навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами організовано у 30 закладах дошкільної освіти, де діє 36 груп, та виховується 48 дітей. Для супроводу дітей введено 28 посад асистента вихователя.