Децентралізація: коротко про освітню галузь у Привільненській ОТГ

06.06.2019

В Україні відбувається процес децентралізації влади. Одним із надскладних завдань для об’єднаних територіальних громад у ході цього процесу є створення функції управління освітою. До об’єднання громад в селах і селищах, освітою займались відділи освіти районних державних адміністрацій, які є елементами вертикалі державної виконавчої влади.

На відміну від райдержадміністрацій, органи місцевого самоврядування об’єднаних громад є автономними та мають багато повноважень. Органам місцевого самоврядування усіх об’єднаних громад держава дала не лише отримання бюджетних преференцій, а й управлінські повноваження, автономію.

Які зміни передбачені освітньою реформою у роботі органів місцевого самоврядування, тобто в управлінні освітою на місцевому рівні?

«Незвичним для України є те, що філософія шкільної реформи передбачає зовсім інший тип управління – як на рівні громади, так і на рівні школи. Це означає, що керівник не може приймати рішення самостійно. Те ж саме стосується місцевих органів влади – при визначенні щорічного бюджету на освіту або відкритті опорної школи відділ освіти або голова громади має залучати всі зацікавлені сторони – вчителів, батьків та учнів. Саме у цьому і є справжня децентралізація», – зазначає очільник освіти Рівненщини Григорій Таргонський.

Розвиток освіти громади в умовах децентралізації розглянемо на прикладі Привільненської ОТГ.

Привільненська об’єднана територіальна громада розташована у південно-західній частині Рівненської області, на відстані 40 км від обласного центру та 10 км від міста Дубно. Сучасний адміністративно-територіальний устрій ОТГ склався у січні 2016 році. Нині до складу громади входять 7 населених пунктів. Освітня галузь складається з 3 шкіл та 2 садочків: Привільненська ЗОШ І-ІІІ ступенів (близько 130 учнів), філія Привільненської ЗОШ у с. Панталія (15 учнів), Молодавська ЗОШ І-ІІ ступенів (72 учні), Привільненський ДНЗ ясла-садок (3 групи), Молодавський ДНЗ ясла-садок (2 групи).

Усі котельні закладів освіти Привільненської ОТГ віднедавна працюють на твердому паливі.

Привільненській школі цьогоріч виповнилося 52 роки. Незважаючи на свій поважний вік, заклад має сучасний вигляд, як ззовні так і в середині, а педагогічний колектив творчо реалізує свої задуми. Фото НУШ, тренажери на стадіоні, клас-автобус, сонячне дерево.

Кожен куточок школи – втілення креативу. До прикладу, на подвір’ї облаштували дошку оголошень з сонячною батареєю та USB-зарядкою для телефонів та планшетів. Старий шкільний автобус переобладнали під клас. Усередині автобуса облаштували невеличку бібліотеку і живий куточок, встановили дошку і дивани. Ззовні автобус розфарбували  яскравими кольорами.

– Це перший автобус нашої сільської ради, який був у нас на балансі і підвозив дошкільнят і школярів Привільненської школи до місця навчання і проживання. Він свій ресурс вичерпав. Списати і здати на металобрухт – це було б просто. А так завдяки ініціативі, підтримці і співфінансуванню ми отримали таку цікавинку, – зазначає голова Привільненської ОТГ Юрій Момотюк.

У місцевому будинку культури для молоді облаштували молодіжний центр, у якому проводять вільний час близько 50 старшокласників. Школярі тут грають у настільні ігри, співають, малюють, вчаться грати на музичних інструментах. У великій концертній залі проведено капітальний ремонт, закуплено сучасне обладнання, облаштовано та наповнено бібліотеку.

У Привільненській ОТГ проклали крейдяну дорогу, яка стала непоганою альтернативою асфальтному покриттю та сполучила два населені пункти.

Як розповів очільник громади Віктор Момотюк, таку ініціативу вдалося реалізувати в основному за рахунок власних ресурсів. По вартості, асфальтований шматок дороги в центрі села протяжністю 1200 метри обійшовся б бюджету в 1,5 мільйона гривень,  а дорога з крейди, нашого виробництва, такої ж протяжності коштує близько 200 тисяч гривень. Тому для бюджету це не обтяжливо, – коментує голова громади.

Неабияку увагу приділяють закладам дошкілля. Так, маючи на балансі Молодавської сільської ради старе приміщення школи, громада провела реорганізацію закладу, здійснила  реконструкцію та відкрила там дитячий садок «Сонечко» на 50 місць.

Варто зазначити, що окрім 2 дошкільних груп, у будівлі знаходяться клуб та ФАП. Така дуже зручна локація допомагає жителям села економити час, а вихованцям садка користуватися безоплатно великою сучасною концертною залою. На реконструкцію дошкільного закладу заклали гроші громади, а це понад 3 мільйони гривень.

Окрім того, Привільненська громада минулоріч за власні кошти купила шкільний автобус, а цьогоріч вже долучилася до співфінансування на придбання ще одного, на що депутатським корпусом вже заплановано виділити 200 тисяч гривень.

В Привільненській ОТГ вже сьогодні, допоки літні канікули, планують проведення ремонтних робіт у закладах освіти, зокрема: ремонти класів, їдалень, коридорів, заміна дверей та утеплення фасаду. Вже закупили нові парти та оснащення для 1-х класів. Планують встановити 3 дитячі майданчики у селах Панталія, Молодаво Друге та Молодаво Третє. Для цього депутатським корпусом виділено понад півмільйона гривень.

Поруч із проведенням капітальних ремонтів, оновлення матеріально-технічного забезпечення навчальних закладів,  педпрацівники та активні учні розпочати переоблаштування шкільної території Молодавської школи. Ландшафтні роботи розпочали із завезення 28 вантажних автомобілів грунту, а на придбання декору Привільненською сільською радою було виділено 13 тисяч гривень.

Неабияку увагу в громаді звертають на сортування сміття. Біля кожного закладу освіти встановлені роздільні баки. Така потрібна ініціатива не тільки підтримує чистоту громади, а й виховує екологічну компетенцію не тільки у дітей, а й дорослих.