У Рівненській регіональній студії “Укртелекому” були присутні начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Іван Вєтров; заступник начальника управління – начальник відділу професійно-технічної та вищої освіти Петро Коржевський; голова ради ректорів вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівнів акредитації, ректор Національного університету водного господарства та природокористування Василь Гурин; голова ради директорів вищих навчальних закладів І - ІІ рівнів акредитації, директор Автотранспортного технікуму Національного університету водного господарства та природокористування Віталій Герзель, керівники та відповідальні секретарі приймальних комісій вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівнів акредитації Рівненської області.
Дмитро Табачник зауважив, що у 2011 році в Україні нараховується 195 тис. випускників загальноосвітніх навчальних закладів, що на 40% менше у порівнянні із 2010 роком.
У 2011 році 251 тис. осіб взяли участь в основній сесії зовнішнього незалежного оцінювання, 10 % учасників тестування не набрали мінімальної кількості балів (124 бали).
Загалом передбачається, що в Україні вступатимуть до вищих навчальних закладів 203 тис. абітурієнтів.
З 1 липня 2011 року розпочинається вступна кампанія, до 5 липня 2011 року усі абітурієнти, що проходили основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання, отримають сертифікати із результатами тестування, також до 5 липня будуть розглянуті усі апеляції щодо проведення зовнішнього незалежного оцінювання.
Дмитро Володимирович відмітив, що упродовж року було проведено значну роботу щодо підготовки проведення зовнішнього незалежного оцінювання та організації проведення вступної кампанії, нещодавно по Україні відбулися регіональні наради щодо особливостей проведення вступу, функціонування систем “Електронний вступ” та інформаційно-пошукової “Конкурс”, представникам громадських організацій надано право проводити громадське спостереження за ходом проведення вступної кампанії, зокрема таке право отримали представники Комітету виборців України та громадянської мережі “ОПОРА”; при Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України створено оперативний штаб щодо вирішення проблемних питань вступної кампанії, функціонуватимуть гарячі телефонні лінії та громадська приймальна; для абітурієнтів та їх батьків підготовлено та розміщено на сайті міністерства “ 100 запитань та 100 відповідей”.
Присутнім було запропоновано в кожному регіоні створити громадські приймальні для абітурієнтів та їх батьків з метою реагування на проблеми при вступі.
Міністр освіти і науки, молоді та спорту Д.Табачник зауважив, що Умови прийому до вищих навчальних закладів України було прийнято вчасно і враховано усі недоліки проведення вступних кампаній попередніх років, зокрема, збільшено строки прийому документів (з 1 липня до 31 липня 2011 року), надано право випускникам минулих років, які проходили тестування у 2008, 2009, 2010 роках, подавати сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання на вибір з кращими оцінками. Для зручності абітурієнтів встановлено єдиний фіксований перелік предметів для подачі сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання. Громадяни України, які отримали освіту за кордоном, отримали право складати вступні іспити безпосередньо у вищому навчальному закладі.
Особам з числа професійно орієнтованої молоді, які в рік вступу закінчили підготовчі курси (відділення, факультети довузівської підготовки) вищого навчального закладу, для вступу на основі повної загальної середньої освіти до цього вищого навчального закладу для навчання на природничо-математичних та інженерно-технічних напрямах підготовки (спеціальностях) при вступі на відповідний напрям підготовки (спеціальність) даного вищого навчального закладу додається до 20 балів.
Призерам (особам, нагородженим дипломами I - III ступенів) IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів та призерам (особам, нагородженим дипломами I - III ступенів) III етапу Всеукраїнських конкурсів - захистів науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України що відбулися у поточному навчальному році, за переліком, визначеним Міністерством освіти і науки, молоді та спорту, до конкурсного бала при вступі на основі повної загальної середньої освіти зараховується додатковий бал за умови, якщо вони вступають на напрями підготовки, для яких профільним є вступне випробування з предмета, з якого вони є призерами. Величина додаткового бала встановлюється: особам, нагородженим дипломами I ступеня, - 50 балів; особам, нагородженим дипломами IІ ступеня, - 40 балів; особам, нагородженим дипломами IІІ ступеня, - 30 балів.
Додатковий бал зараховується лише за однією з перелічених вище підстав.
Окрім цього, міністр Д.Табачник наголосив, що у 2011 році чітко встановлено строки оприлюднення рейтингових списків рекомендованих до зарахування 1 серпня , 6 серпня та 8 серпня; для вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівнів акредитації обов’язковим є підключення до системи “Електронний вступ” і прийом документів від абітурієнтів через вищезгадану систему.
Дмитро Володимирович наголосив на неухильному дотриманні правил прийому до вищих навчальних закладів, забезпеченні відкритості та прозорості роботи приймальних комісій вищих навчальних закладів, дотриманні прозорого оприлюднення рейтингових списків 1, 6 та 8 серпня 2011 року. Також зауважив, що усі сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання та документи пільгових категорій абітурієнтів повинні пройти обов’язкову перевірку на справжність; кожна приймальна комісія вищого навчального закладу повинна бути забезпечена кваліфікованим персоналом, технічними засобами та забезпечувати належний рівень поінформованості абітурієнтів про роботу через інформаційні стенди та сайти вищих навчальних закладів.
Особливу увагу присутніх керівників вищих навчальних закладів Д.Табачник звернув на факти недопущення прийому абітурієнтів без відповідних дозвільних документів (ліцензій на право здійснення освітньої діяльності), перевищення ліцензованого обсягу прийому на спеціальності, невиконання державного замовлення та на відмову зарахування поза конкурсом осіб, які мають такі пільги згідно чинного законодавства України.
У ході свого виступу міністр поінформував присутніх про те, що вже затверджено обсяги державного замовлення для вищих навчальних закладів України державної форми власності. Зокрема, за освітньо-кваліфікаційним рівнем “молодший спеціаліст” 76 тис. осіб, за освітньо-кваліфікаційним рівнем “бакалавр” 106,5 тис. осіб. Державне замовлення за освітньо-кваліфікаційними рівнями “спеціаліст” та “магістр” загалом зможе задовольнити потребу у продовженні навчання за наступним освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалаврів та спеціалістів - випускників 2011 року.
У ході проведення селекторної наради прозвучали виступи ректорів провідних вищих навчальних закладів України, під час яких більшість керівників прозвітували про готовність до проведення вступної кампанії 2011 року, проте на думку міністра, основною проблемою вступної кампанії 2011 року є складна демографічна ситуація у Харківській, Кіровоградській, Чернівецькій областях, де спостерігається досить суттєве зменшення кількості випускників загальноосвітніх навчальних закладів, зокрема, у Харківській на 53%, Кіровоградській - 56%, Луганській – 54%, Дніпропетровській - 51%.
Наприкінці селекторної наради Міністр освіти і науки України Дмитро Володимирович Табачник ще раз звернувся до керівників вищих навчальних закладів України із проханням забезпечити проведення нарад щодо організації роботи приймальних комісій вищих навчальних закладів і злагодженого виконання функціональних обов’язків її членами, не затримувати видачу дипломів для випускників 2011 року освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” і видачу оригіналів документів для абітурієнтів, які обрали для навчання інші вищі навчальні заклади. Також порадив присутнім керівникам звернути особливу увагу на молодь, яка досягла високих успіхів у навчанні і отримала 200 балів за результатами зовнішнього незалежного оцінювання.










